2014 Retirements

080317_WVFR_347
Brolly
Paul Touhey 102
Eric Boyum 108

Deputy Chief Scott Jones joined the West Vancouver Fire Dept in 1981. He was promoted to Lieutenant in July of 2002 and Assistant Chief of Training and Professional Development in 2003. In 2009, Scott was appointed as Deputy Chief. He retired on February 28, 2014 with 33 years of service. We which him all the best in his retirement.

Assistant Chief Brolly joined the West Vancouver Fire Service on February 11, 1985 and was promoted to the ranks of Lieutenant in 2004 and Capt in 2008. In addition to the role of firefighter, he held the position of Assistant Training Officer instructed and oversaw the delivery of specialized skills training. He retired on February 28, 2014 with 30 years of service. We also wish him well in his new role as a retiree.

Captain Paul Touhey became a firefighter with the West Vancouver Fire Dept on September 26, 1983. Promoted to Lieutenant September 1, 2003 and Captain on June 2, 2006. Paul retired on February 28, 2014. We wish him well on his retirement.

Capt Eric Boyum began his career with the West Vancouver Fire Dept on September 29, 1986. Eric was promoted to Lieutenant on March 7, 2005 and Capt on September 1, 2009. He retired on February 28, 2014. Now he can relax on his boat.